Farmakoterapia chorób zwierząt dzikich i egzotycznych

wyd. 1, 2022, 347 s.
ISBN 978-83-66602-54-0

Niniejsza publikacja to pierwsza na rynku oryginalna monografia farmakologii klinicznej, mająca na celu omówienie zasad humanitarnego leczenia i traktowania zwierząt egzotycznych. Egzotyczne zwierzęta domowe stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, dobrze więc, by czytelnik upewnił się, czy jest gotowy zająć się tego typu zwierzęciem. Opracowanie składa się z 18 rozdziałów pisanych wspólnie z absolwentami pierwszych dwóch roczników Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie w ramach fakultetu „Farmakologia kliniczna zwierząt egzotycznych”. Opracowanie rozpoczyna się analizą relacji człowiek-zwierzę, a następnie autor przechodzi do opisu wskazań do przepisywania i stosowania środków leczniczych dla bezkręgowców, ryb akwariowych, płazów, gadów, ptaków oraz gryzoni. Kolejne rozdziały traktują o leczeniu strachu i lęku, agresji i jej zwalczaniu. Osobne rozdziały poświęcone są obezwładnianiu zwierząt egzotycznych, postępowaniu ze zwierzętami geriatrycznymi i otyłymi oraz anorektycznymi. Ostatnie dwa rozdziały dotyczą leczenia zatruć pokarmowych oraz humanitarnej eutanazji zwierząt egzotycznych. Każdy z rozdziałów zamyka wykaz publikacji źródłowych. Tekst monografii zawiera wiele odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i sytuacje dotyczące zwierząt spotykane w praktyce klinicznej. Korzystając z klarownych, aktualnych zaleceń dotyczących przepisywania i stosowania leków, wskazań i dawkowania, opracowanie to pomaga szybko znaleźć potrzebne informacje. Gruntownie opracowana edycja obejmuje też środki przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze stosowane u zwierząt egzotycznych.