Księga Jubileuszowa 100-lecie Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

wyd. 1, 2023, 308 s.
ISBN 978-83-66602-70-0

Niniejsze opracowanie poświęcone jubileuszowi 100-lecia działalności Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, który wywodzi się z Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) (1923), a tenże z kolei ze Studium Rolniczego przy wydziale Filozoficznym UJ (1890). Wydział ten powstał jako pierwszy po 1400 roku, a piaty z kolei na UJ. Księga Jubileuszowa przypomina dzieje Wydziału i niektóre postaci ważne dla jego istnienia. Wydział ten pod różnymi nazwami - Rolniczy, Rolniczo-Leśny, Rolny, Rolniczo-Ekonomiczny - stanowił kuźnię kadr dla nowo powstających oddziałów, a później wydziałów Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczej. Z Wydziału Rolniczego wyodrębniły się: Wydział Melioracji Wodnych, Wydział Ogrodniczy, Wydział Techniki i Energetyki Rolnictwa, Wydział Technologii Żywności. Obecnie na Wydziale funkcjonuje pięć katedr rolniczych i trzy społeczno-ekonomiczne. Pracownicy badawczo-dydaktyczni zatrudnieni na Wydziale zaliczają się do pięciu dyscyplin naukowych: rolnictwo i ogrodnictwo, inżynieria środowiskowa, górnictwo i energetyka, ekonomia, nauki o zarządzaniu, nauki biologiczne. Celem Autorów monografii jest nawiązanie do historii i bogatego dziedzictwa oraz pokazanie stanu dzisiejszego Wydziału, a przez to podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w tym dziele jego 100-letniej działalności.