Współczesne kierunki badań nad roślinami ozdobnymi w Polsce

wyd. 1, 2016, 458 s.
ISBN 978-83-63305-34-5, ISBN 978-83-64758-46-1

Niniejsza publikacja stanowi pokłosie Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego, które odbyło się na ten temat na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zorganizowano je jako podsumowanie wieloletniej działalności Sekcji Roślin Ozdobnych przy ówczesnym Komitecie Nauk Ogrodniczych Polskiej Akademii Nauk.

Monografia zawiera oryginalne prace naukowe oraz artykuły przeglądowe lub problemowe skupione na wynikach współczesnych badań prowadzonych na roślinach ozdobnych w Polsce. Obejmują one m.in.: prognozy ekonomiczne produkcji kwiatów ciętych, biologię rozmnażania i fizjologię roślin ozdobnych, uprawę i żywienie, biotechnologię i ochronę oraz innowacyjne zastosowanie roślin ozdobnych.

Znaczenie słowa „kwiat” zawiera w sobie także przesłanie ogólne, uniwersalne. W starożytności kwiaty były symbolem sztuk wyzwolonych, nadziei i logiki. W starożytnym Rzymie oddawano cześć Florze, bogini roślinności wiosennej w okresie kwitnienia, przedstawianej w sztuce późniejszych epok w otoczeniu barwnych kwiatów. Wszyscy lubimy wąchać, uprawiać, pielęgnować kwiaty, układać je w bukiety, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że te piękne, często delikatne rośliny są przedmiotem wnikliwych badań naukowych. Niniejsza monografia ukazuje inną, mało znaną stronę kwiatów, prezentując stan współczesnych badań naukowych nad tymi roślinami w Polsce

Prof. dr hab. Anna Bach