LAS. Uwagi o lasach i gospodarstwie leśnym dla leśników i miłośników lasu skreślone w latach 1945/46

wyd. 1, 2016, 290 s.
ISBN 978-83-64758-43-0

Niniejsza edycja opiera się na autorskim maszynopisie Adama hr. Stadnickiego, opracowanym w latach 1945/46, a uzupełnianym prawdopodobnie do lat 50. XX wieku. Liczy on 238 stron w formacie A4 i w twardej oprawie. Tekst został zilustrowany 65 fotografiami, jak można się domyślać, w większości autorstwa Adama hr. Stadnickiego, pochodzącymi z lat 1906–1950 oraz 12 odręcznymi rysunkami Autora. Maszynopis trafił do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy Zdroju, a po latach znalazł się w posiadaniu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, gdzie prof. dr hab. inż. Andrzej Jaworski rozpoczął starania o wydanie maszynopisu drukiem.

Uwagę Czytelnika z pewnością zwróci niezwykle piękny język, jakim posługiwał się Autor, opisując najważniejsze zasady gospodarowania w lesie. Urzeka w nim bogactwo słownictwa, znakomita, choć niekiedy złożona konstrukcja zdań, precyzja, jasność i klarowność wywodu.

Notatki niniejsze nie mają pretensji do dzieła naukowego ani do wyczerpania wszystkich zagadnień praktycznych w zakres gospodarstwa leśnego wchodzących – są raczej wspomnieniem i zbiorem uwag i spostrzeżeń, czynionych podczas wykonywania zawodu leśnika-właściciela, w ciągu czterdziestu lat pracy na własnym warsztacie, w latach 1905 do 1945. Uwag tych udzielałem mym współpracownikom, którzy prawie wszyscy zaczynali karierę leśników od praktyki u mnie, dochodząc stopniowo do stanowisk wyższych, względnie do kierowania własnymi lasami.”

Z „Przedmowy” Autora